Polańczyk

Polańczyk nad Soliną w Bieszczadach.

Polańczyk – raj dla miłośników sportów wodnych.

Zapora wodna w Solinie

Bieszczady to nie wyłącznie góry, lecz również… woda. I to duża woda ponieważ Jezioro Solińskie o którym mowa w tym artykule, to największy w Polsce zbiornik zaporowy, gromadzący wody Sanu i jego górskich dopływów.

Dziś zalew jest istną perłą w koronie bieszczadzkich atrakcji turystycznych. Stanowi nie tylko akwen do uprawiania żeglarstwa czy kajakarstwa, lecz punkt, wokół którego powstała bogata baza turystyczna. Jednym z takich miejsc jest z pewnością Polańczyk, największy bieszczadzki ośrodek wypoczynkowo – uzdrowiskowy.

Polańczyk zdrój  znajduje się na cyplu otoczonym ze trzech stron wodą. Sprawia to, że nie wyjeżdżając stąd odwiedzający Polańczyk mają możliwość korzystania z przystani wodnych oraz wypożyczalni sprzętu wodnego (kajaków, łódek, rowerków wodnych).  Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z bogatej oferty statków spacerowych oraz rejsów widokowych po zalewie solińskim. Dzięki nim turyści mogą poznać najciekawsze zakątki tego malowniczego akwenu, np. wciskające się fiordy w otaczające wzgórza górskie.

Polańczyk

Należy również wspomnieć, że wokół Jeziora Solińskiego wytyczono liczne szlaki spacerowe, a trzy z nich zaczynają się w Polańczyku.  Jest tu i  szlak rowerowy Greenway  Zielony Rower Gmina Solina oraz trasy Nording Walking Park, przez co nie tylko amatorzy wodnych szaleństw odnajdą tu coś dla siebie.

Wraz z rozwojem turystyki Polańczyk stał się również swego rodzaju centrum noclegowo – kulturalnym regionu. Liczne hotele i pensjonaty sprawiają, że nocleg w Polańczyku znajdzie każdy, nawet najbardziej wybredny turysta. Lokalne karczmy, restauracje i smażalnie ryb serwują miejscowe przysmaki związane z regionem karpackim, jednak znajdziemy i tu potrawy kuchni polskiej oraz pizzerie. Latem w lokalne karczmy rozbrzmiewają muzyką bieszczadzkich bardów a i spragnieni tanecznych wrażeń odnajdą coś dla siebie.

Jedną z największych zalet Polańczyka jest jego położenie w centrum Bieszczadów. Można śmiało stwierdzić, iż jest on idealną baza wypadowa w całe Bieszczady. Gdy znudzą nam się wodne zabawy, zawsze możemy odwiedzić lokalne muzea i atrakcje, które rozlokowane są licznie w Bieszczadach.

Podsumowując Polańczyk to miejsce idealne na aktywny wypoczynek, jak i ten nieco bardziej spokojny, w zaciszu gór i lasów. Liczne plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego, restauracje i karczmy, a jednocześnie rozległe lasy, ścieżki spacerowe i niesamowite widoki sprawiają, że wypoczynek w tej miejscowości przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym Gościom. Bo tutaj każdy może odnaleźć coś dla siebie.